Katastrimõõdistamise ehk maakorraldustööde peamiseks eesmärgiks on maa mõõdistamine, piirimärkide paigaldamine ja katastriüksuse toimiku koostamine ning registreerimine Maa-ameti katastribüroos.
Katastrimõõdistamine teostataske lähtuvalt “Katastrimõõdistamise teostamise ja katastrimõõdistamise kontrollimise korrale”. Maamõõtjad teostavad töid vastavalt antud määrusele ja tööde vastavust kontrollivad Maa-ameti katastribürood.
TeeMaa Projekt teostab järgnevaid maakorradustöid
- Maa erastamine – ostueesõigusega erastatava katastriüksuse toimiku koostamine, mis sisaldab kehtiva maakasutuse ja pindala määramist, erastatava katastriüksuse piiride kooskõlastamist kohalikus omavalitsuses, maa-ala mõõdistamist ja krundi piiride märkimist looduses, katastriüksuse plaani ja piiriprotokolli koostamist, esitamist Maakatastris registreerimiseks.
- Maa tagastamine – õigusvastaselt võõrandatud maa tagastamise toimiku koostamine, mis sisaldab esimese Eesti Vabariigi aegsete piiride ja pindala määramist, tagastatava katastriüksuse piiride kooskõlastamist kohalikus omavalitsuses, maa-ala mõõdistamist ja krundi piiride märkimist looduses, katastriüksuse plaani ja piiriprotokolli koostamist, esitamist Maakatastris registreerimiseks.
- Katastriüksuste jagamine ja liitmine – detailplaneeringuga või omaniku määratud ja kohaliku omavalitsusega kooskõlastatud jagamise (liitmise) plaani alusel kinnistute jagamise (liitmise) toimikute koostamine, mis sisaldab maa-ala mõõdistamist ja krundi piiride märkimist looduses, katastriüksuse plaani ja piiriprotokolli koostamist, esitamist Maakatastris registreerimiseks.
- Plaani alusel katastriüksuste moodustamine – katastriüksuse toimiku ja plaani koostamine ning esitamist Maakatastris registreerimiseks.
- Plaani alusel moodustatud katastriüksuste mõõdistamine täpsema tulemuse saamiseks – maa-ala mõõdistamine ja krundi piiride märkimine looduses, toimiku koostamine ja esitamine Maakatastris registreerimiseks
- Piirimärkide taastamine looduses – varem mõõdistatud, kuid kaduma läinud piirimärkide taastamine looduses. Vajadusel ka maa-ala mõõdistamine ja krundi piiride märkimine looduses, toimiku koostamine ja esitamine Maakatastris registreerimiseks.
- Maa riigi omandisse jätmine – maa-ala mõõdistamine ja krundi piiride märkimine looduses, toimiku koostamine ja esitamine Maakatastris registreerimiseks.
- Maa munitsipaliseerimine – maa-ala mõõdistamine ja krundi piiride märkimine looduses, toimiku koostamine ja esitamine Maakatastris registreerimiseks.
Töö teostamise põhietapid:
- Töö algatamiseks peab olemas olema juriidiline alus (detailplaneering, erastamis- või tagastamisotsus või muu omavalitsuse tasandil kinnitatud dokument)
- Peale töö tellimist tutvub maamõõtja antud objekti olukorraga ja kogub selleks vajaliku materjalid.
- Pärast tööga tutvumist toimub maa mõõdistamine ja esmane või lõplik piirimärkide paigaldamine.
- Seejärel toimub töö dokumentidega: koostatakse krundiplaanid ja krunditoimikud.
- Järgnevalt allikirjastataske piiriprotokollid, millega piirinaabrid võtavad endale kohustuse säilitada ka paigaldatud piirimärgid.
- Maamõõtja vormistab katastrimõõdistamise toimiku ja esitab selle Maakatastrisse registreerimiseks.
Lõpuks esitatakse krunditoimikud kohalikule omavalitsusele korralduse vastuvõtmiseks.